Solar plexus a tzv. pupečníkové trauma

16.09.2024

Člověk, alespoň trochu zběhlý v oblasti psychologie se přinejmenším nad tímto pojmem pozastaví. Solar plexus je pojmem známým. At už v oblasti ezoteriky, 3. čakra, čakra Solar plexus, ale i nervová pleteň v dutině břišní, známá v oblasti medicíny. No a závěrem výraz "dostal na solar" už jste také určitě slyšeli.

Přiznávám, s pojmem pupečníkové trauma to je horší. Ano chápu, je to můj pracovní pojem, který používám, nezapadá tedy do odborné terminologie, ale přišlo mi zajímavé se o tento pohled podělit. Pokusím se oba pojmy přiblížit.

Lidské tělo řídí nám známý mozek v dutině lebeční, ale i mozek druhý, chcete-li vedlejší. Ten je uložený v břiše, přesněji rozkládá se od žaludku až doprostřed prsou a pod srdce. Je to nervový uzel, který řídí chod celého těla. A říká se mu právě Plexus Solaris. Je nervy spojen s mozkem a některé prameny uvádějí, že je důležitější než právě mozek v dutině lebeční. To nechám na uvážení každého.

Plexus řídí jednotlivé vnitřní orgány a udržuje je v rovnováze. Jeho existenci si běžně uvědomujeme, pokud začneme prožívat nějaké emoce, vztek, bolest, ale i radost, pokud cítíme pocit ohrožení a mnohé jiné. Pak se dostaneme do nerovnováhy nejenom emoční a pocitové, ale i fyzické. Bolest v oblasti břicha, často i úzkost. Potom je to úkolem solaru, dát tělo po odeznění problému do rovnováhy.

Teď ale už k termínu "pupečníkové trauma". Jak jsem se k němu dostal? Novorozenec, u kterého je po porodu mozek doposud nepopsán vědomostmi, životními zkušenosti, různými dogmaty (které my dospělí tak s "oblibou" předáváme dál) je více odkázán na nervové funkce právě v oblasti Solaru. Jsou to funkce důležité pro holé přežití malého tvorečka. V této oblasti je pupeční šňůra, spojení s matkou, které porod přeruší. V praxi jsem si všiml, že mnoho předporodních a porodních událostí, ať už to jsou stavy prožívané matkou v období předporodním, ale i během porodu a post porodní se ukládá do této partie. Ne tedy do mozku, ale zde. Pokud se při práci s dětským klientem, ale i dospělým zaměří pozornost na tuto oblast, může to přinést úlevu jak psychickou, ale i úlevu od různých psychosomatických potíží. Diagnostikuji je stejnou formou jako Prvotní otisky – malá traumata nebo bloky na tzv. rodových liniích. Způsob řešení je podobný, záleží na věku klienta, na jeho možnostech se do procesu zapojit.