Strach z odmítnutí, nepřijetí nebo vyloučení

29.10.2024

Tyto strachy lze zařadit do sociálních fobií. Většina lidí, ať tímto trpící nebo lidé z jejich okolí, vidí dopad tohoto problému hlavně v komunikaci, projevu ve společnosti a ve vztazích s okolím. Možná si neuvědomujete, že tento strach může skrytě působit i jinak, většinou prvotně v rodině, vztazích, ale následně i v dalších oblastech života.

Tyto strachy mají původ v době, kdy jsme žili v tlupách a jim podobných skupinách. Máme jej hluboko uložený v sobě, kdysi nám sloužil jako ochrana, něco, co umožnilo přežití. Pokud by člen nějaké skupiny v této době byl vyloučen, vypovězen, byl skupinou odmítnut, tak přežít mimo tlupu, chcete-li skupinu nedávalo mnoho šancí na přežití. Tenkrát tedy tyto strachy sloužily, umožnily přežít. Dnes nás mohou blokovat v úspěchu, v úspěchu v rámci společnosti. Co je důležité říci, že ale mohou (což si většina lidí neuvědomuje) blokovat i ve zdravém psychologickém a osobnostním vývoji a ve zdravém vývoji pro partnerské a rodinné vztahy. Pod jeho vlivem si můžeme vytvořit řadu pro současnost nefunkčních a limitujících vzorců chování.

Kdy tento problém může vzniknout? Při formování vztahu mezi dítětem a rodičem, tedy již v raném dětství. Pokud je rodič narcistní povahy, pokud rodič nepřeje dítěti, aby bylo šťastné a mělo šťastnější život, případně potřebuje před dítětem prezentovat své dovednosti, svoji sílu, inteligenci a jiné, tak to může být právě začátek problému. Myslíte si, že takový rodič nemůže být? Věřte že ano, někdy to je viditelné, ale častěji skryté, že to nepostřehne ani nejbližší okolí.

Pokud je tedy takový rodič, který neumožní dítěti být lepší, v něčem šikovnější, sebevědomější, ale třeba i zdravější, dále mít lásku a pozornost i druhého rodiče, tak dítě díky již zmiňovanému strachu z vyloučení, zavržení zvolí obranný postoj. Sebepopření, sebepotlačení. Pokud by totiž s rodičem soutěžilo, bylo lepší, hrozí, že bude "vyloučeno". Neznamená to v plném slova smyslu, ale může přijít o pozornost, lásku, pocit bezpečí. A to přeci stačí.

Tento vzorec většinou zůstane funkční po celý život, toto dítě jej používá v dalším životě, vůči spolužákům, vůči partnerovi, vůči kolegům. Pokud nevystoupí z bludného kruhu, může si blokovat úspěch, hojnost, stojí vždy v pozadí, ve stínu úspěchu partnera. Často i v důležitých životních situacích selže (zkouška, přijímací pohovor, prezentace svého projektu), ač talenty, předpoklady má. V některých případech si i najde povolání, kde se může obětovat pro druhé, kde není dostatečně oceněné.

S těmito výše uvedenými příklady se setkávám u klientů. Možná vám přijde to, co píši nemožné, příliš tvrdé, ale pokud si člověk díky stejně tvrdé informaci uvědomí, že v tomto programu sebepopření je a podaří se mu z něho vystoupit, tak je to jedině dobře. A možné to je.