Zátěžové životní události a období

09.09.2024

Složitější životní období nebo zátěžová situace, chcete-li životní krize, může potkat každého z nás, dospělého, ale i dítě. Co lze zařadit do kategorie životní krize? Může to být nemoc, rozchod, ztráta práce, partnerské problémy, nehoda, ztráta blízké osoby, často i změna, kterou bylo nutné udělat, velké životní tempo. Dále pak sled mnoha zátěžových událostí za sebou, pracovní nebo školní nároky na jedince a mnoho jiného

Někdo je schopný se se vzniklou situací vyrovnat sám, někdo může být paralyzovaný natolik, že danému podlehne. Přiznat si, že potřebujeme pomoc, podporu není slabost, je naopak známka moudrosti, pokud si nějaký problém přiznáme a o pomoc požádáme. Může se tím zkrátit doba, kdy jsme touto krizí paralyzováni nebo nějak limitováni. Hlavně nezaujatý pohled někoho jiného může být velkým přínosem.

Pomoc můžete hledat psychologickou, psychiatrickou. Pokud tato řešení z nějakého důvodu nechcete vyhledat, pokud je váš stav vážný a vyžaduje použití léčiv, doporučuji lékaře vyhledat a oba pohledy následně spojit. Alternativou nebo doplňkem v těchto případech může být právě koučink. Možná jej znáte jako nástroj k rozvoji manažerů nebo sportovců, ale koučink může najít své uplatnění i zde, chcete-li v krizi. Je zde i více prostoru než v ordinacích, můžete se aktivněji zapojit.

Koučink praktikuji trochu jinak, zaměřuji se i na minulost (nejčastěji dětství) klienta, což se běžně nedělá. Spojuji současný stav, reakci na stresový spouštěč s událostí, která je uložená (otisklá) v našem nervovém systému. Což umožňuje nejen vyrovnat se se současností, ale snížit riziko, že se nám postupně tyto prožitky časem vrátí. Většinou naše nepřiměřená, a hlavně odmítaná reakce, zvládání zátěže má prapříčinu jinde. Pokud nevíte, jestli vám mohu pomoci právě s vaším případem, klidně mě kontaktujte a rád vám navrhnu způsob řešení.